Monthly Archive: Mart 2015

Cansu Dere Muhteşem Yüzyıl saç rengi

cansu dere saç rengi

66. Uluslararası Cannes Film Festivali’nde Türkiye’yi temsil eden Cansu Dere, L’Oreal sponsorluğunda L’Oreal Paris Güzellik Elçisi’de seçilmiştir. Aynı markanın Excellence Creme serisini kullanan ünlü oyuncunun saç rengi 6.35 Çikolata Kahve‘dir. Ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca aynı serinin “6.45 Sıcak Çikolata”, “6.35 Çikolata Kahve” ve “5.15 Buzul Çikolata” gibi seçenekleri de mevcuttur. Lütfen yeni bir renk denemeden önce saç boyamadan önce yapılması gerekenler kategorisindeki yazılarımızı okumanızı tavsiye ederiz.

 

 

Saçlar nasıl parlaklaştırılır

parlak saç

Herkes saçlarının güçlü ve sağlıklı olmasını istediği kadar dolgun, parlak ve ışıl ışıl görünmesini de ister. Ancak kışın soğuktan yazında sıcaktan ve nemden saçlar yıpranabilir ve kötü görünebilir. Ayrıca saç dökülmeleri, kopmalar ve saç güçsüzleşmesi de hem rengi hem de parlaklığı etkilemektedir. Bu nedenle bu yazımızdan önce saçlarınızın doğal haline gelmesi ve sağlığına kavuşması amacıyla yazdığımız önceki yazıları okumanızı tavsiye ederiz. Saçlarınız sağlığına kavuştuktan sonra asıl yapmanız gereken bundan sonra renk ve parlaklığıyla ilgilenmek olacaktır. Gelelim esas konumuza. Öncelikle parlaklık çoğunlukla nem ile ilgili bir konudur ve önemli olan saçı nemlendirmek değil nem dengesini iyi ayarlayabilmektir.

Çünkü, saçlar nemsiz ise kuru ve cansız görünür ancak aşırı nemliyse de bu kez ıslak ve yağlı görüneceği için istenmeyen bir görüntü oluşturacak dolayısıyla hoşunuza gitmeyecektir. Buna engel olmak için öncelikle yapmanız gereken şeylerin başında saçlarınızı 2-3 günde bir ılık su ile yıkamanız yeterlidir. Bütün bunlar saçınızda parlaklık ve ışıltılı bir görünüm kazandıracak küçük bir detay gibi görünse de asıl önemli olan söylediğimiz gibi dengeyi iyi ayarlayabilmektir.

Saç dökülmesinin nedenleri ve çözümleri

kadınlarda saç dökülmesiErkekler kadar kadınlarında problemlerinin başında saç dökülmeleri gelmektedir. Özellikle koparak ele gelen saç telleri, banyo giderini tıkayan saç topakları sevimsiz bir görüntü oluşturup insanın moralini de bozmaktadır. Saç dökülmeleri genetik olduğu gibi, yaşın ilerlemesiyle de ortaya çıkabilmektedir. Bunların haricinde psikolojik sorunlar, vitamin eksikliği yada saç derisinin geçirdiği birtakım rahatsızlıklar nedeniyle de başlamış olabilir. Bu gibi sorunları çözmek açısından yapılacak en doğru şey bir dermatoloji uzmanına görünüp saç testi yaptırmak ve burada yapılan tahlillere göre hareket etmek olacaktır. Çünkü bu gibi tedavilerde sorun ne ise oradan yola çıkılarak tedaviye başlanır.

Ayrıca evde kendi yapabileceğiniz kürlerde bulunmaktadır ancak bunların geçerliliği kanıtlanmamış, laboratuvar ortamında test edilmemiş olduğundan herhangi bir zarara uğradığınızda sorumluluğun kendinizde olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Şekillendirici ürünler (jöle, krem ve sprey)

şekillendirici ürünler

Saçları şekillendirmek için kullanılan belirli kozmetik ürünler bulunmaktadır. Bunların bir kısmı saçları daha parlak, ıslak ve dolgun göstererek şekillendirirken diğer bir kısmı ise parlaklığa ve yoğunluğa etki etmez hatta saçta olduğu bile belli olmadan saçın şekil almasını sağlamaktadır. Bunlardan öncelikle anlatmak istediğimiz saç köpüğüdür. Jöle benzeri bir maddeden oluşur ancak jöle kadar yoğun değildir ve sprey şeklinde kutularda bulunur. Elinize sıkarak köpürmesini sağlayıp saçınıza sürdüğünüzde istediğiniz şekli verebilirsiniz. Bir diğer ürün ise saç spreyidir. Ancak spreyler genelde parlak görünüm kazandırmadan şekil verirler. Spreyleri elinize sıkıp kullanmanız doğru olmaz, önce saça şekil verip daha sonra saçınızın kalmasını istediğiniz şekillerin olduğu bölgelerine spreyi uygularsanız uzun süre saç şekliniz bozulmadan korunacaktır. Ancak saç diplerinize uygulanması genelde önerilmez. Saç kremleri ise daha çok yazının başında da bahsettiğimiz gibi parlak görünüm kazandırmak, ayrıca dolgun görünmesini sağlamak sebebiyle kullanılır. Yinede bazı kremlerin şekil verici özelliği de bulunuyor.

Saçı boyadıktan sonra neler yapılmalı?

parlak görünümlü saçlar

Birçok kişi saçını boyadıktan sonra neler yapılması gerektiğini bilmiyor. Durum böyle olunca boya çok çabuk aktı, rengi tutmadı gibi şikayetlerinde ardı arkası kesilmiyor. Elbette bu bir tecrübe işidir ancak hemen hemen herkesin unutmaması gereken özellikle saçı boyama işlemi bittikten sonra yapılması gereken bazı şeyler var. Hemen anlatalım.

  • Öncelikle boyama bittikten sonra kullanılan şampuana dikkat etmeniz gerekir. Sıradan şampuanlar rengi olumsuz etkileyebilir o nedenle boyalı saçlar için olan şampuanları tercih etmenizde yarar var.
  • En az iki haftada bir kez boyanın değişmemesi için bakım şart aksi halde koparak dökülmeler veya kırılmalar görülebiliyor.
  • Saç kremi kullanmanız parlaklığı artırdığı için rengin daha göz alıcı görünmesini de sağlar.

 

Pigmentasyon ve saç boyama teknikleri

renk açma

Eğer saçlarınız doğal rengindeyse ve hiç boya yoksa, işe saç uçlarından başlamanız gerekmekte. Çünkü saç dipleri uçlarından çok daha kısa sürede renk kaybetmektedir. Bu nedenle boya bu kısımlarda daha az kullanılmalıdır. Boyalı saçları boyarken ise diplerden başlanması gerekir ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta saçın dip boyasının gelmemiş olmasıdır. Eğer beklemeden başlarsanız boyalı saç için diplerden başlanması tavsiye edilir. Pigmentasyon ise cila anlamına gelir. Çoğunlukla saçını boyayan kişiler işlem bittikten sonra rengin tutmadığını veya çok çabuk açıldığını söylemektedirler. Bunun en büyük nedeni işlem bittikten sonra pigmentasyon yapılmamış olmasıdır. Eğer saçınızda hiç pigment yok ise ekleme için de pigmentasyon yapmanız gerekmektedir. Aksi halde boya tutunamaz ve çok çabuk akar.

Peki pigmentasyon işlemi nasıl uygulanır? Öncelikle boya uygulamadan önce 1/1 kadar su ile karıştırılır ve nemli şekilde saça sürülür ardından 20-30 dakika beklemeye bırakılır. Daha sonra boya yıkanmaz ancak saçta fazla olan yerlerdeki boyalar alınır ve ardından normal şekilde boyama yapılır ve yıkanır. Bu şekilde yaptığınızda boyamadan önce pigmentasyon yapmış olursunuz.

Toz meyve suyu ile saç boyama

Toz meyve suyunun içerisindeki gıda boyası ile saç boyanabiliyor. Şu an sağlıklı bir seçenek mi tam olarak bilemiyoruz. Gerekli açıklamalar videoda yapılmış, ayrıca bu güzel deneyleri için minik öğrencileri tebrik ederiz. Yalnız hatırlatmadan geçmeyelim bu şekilde videodaki gibi suyu sıcakken kullanmayın saçlarda yanma yapabilir. Ayrıca pastel boya ile saç boyama tekniğini görmek için de buradaki videoya göz atabilirsiniz. Görüşmek üzere…

Saçta renk açmak nasıl olur?

Kendi hazırlayabileceğiniz yöntemlerle evde saçınızın rengini açabilir ve kuaföre gitmenize gerek kalmayabilir. Bu bölümde sizlere limon, bal vs. gibi her evde bulunan şeylerle renginizi nasıl açacağınızı anlatacağız. Lütfen sayfamızı sık kullanılanlar listesine eklemeyi unutmayın. Yazılar eklendikçe haberiniz olsun, hiçbirini kaçırmayın.

örnek sıvı peroksit

Bunların dışında peroksit gibi maddeler kullanılarak da saç rengi açılabiliyor. Daha sonraki konularda ise bu noktaya değineceğiz. Böylelikle kuaföre küçük şeyler için masraf yapmaktan kurtulabileceksiniz.

Açık tenliler için saç rengi seçimi

Birçok defa saçınızın rengini değiştirdiniz ancak doğru sonuç alamadınız mı? Özellikle açık ten rengine sahipseniz bu konuda sizinle aynı sorunları yaşayan çok kişi var. Ancak üzülmeyin önemli olan doğru rengi bulmak değil çünkü o an ünlülerin saç renklerinden hangisi beğeniliyorsa genel olarak o renkler tercih ediliyor ve diğerleri sanki kötü görünüyormuş hissi veriyor. Neyse biz konumuzda geri dönelim. Öncelikle amaç doğru saç renginizi bulmak.

Önce soğuk mu yoksa sıcak mı ton olacağına karar vermeniz gerekiyor. Soğuk ton olarak pembe den başlayıp mavi tonlarına doğru giden renkler sıcak tonlarda ise sarıdan başlayıp altın rengi tonlarına kadar giden renkleri kapsıyor. Bu nedenle takılar önem kazanıyor. O yüzden saçınızın rengini seçmeden önce altın ve gümüş takıları yüzünüze yaklaştırarak hangisinin uygun olduğunu seçebilirsiniz.

SacRengi.com Yayında!

Merhaba herkese

Öncelikle belirtmeliyim ki böyle bir siteyi yayına geçirmekten dolayı son derece mutluyum. Umarım ilerleyen günlerde bunu hep birlikte paylaşırız. Ne zamandır istediğim birşeydi saç rengi üzerine bir site hazırlamak. Özellikle veritabanı veya dizin gibi isteyenlerin arama yaparak veya listeden seçerek ünlülerin saç renklerini öğrenmeleri televizyonda, sinemada veya reklamlarda gördükleri kişilerin fiziksel özelliklerinden birine kolayca ulaşabilmeleriydi amacım. Bu konuda da boşluk olduğunu görünce hemen işe başladım. Sonraki zamanlarda göreceğiz ki aslında bize benzemeye çalışan sitelerin sayısı artacak. Aslında bundan üzüntü yerine tam tersi mutluluk duyarım. Görüşmek üzere…