Monthly Archive: Nisan 2015

Saçlar nasıl uzatılır

 

Son yıllarda uzun saç modelleri daha çok ilgi görmeye başladı. Haliyle kadınlar saçlarını güçlendirecek ve uzatacak yöntemler aramaya başladılar. Bu gibi şeyler için kozmetik ürünlerinden, bakım setleri, kremler, güçlendirici şampuanlar, uzatıcı serumlar en çok kullanılan ürünler arasında sayılıyor. Bunların dışında da postişler, çıtçıtlar ve peruklar da kullanılıyor ancak gerçeğin yerini tutmadığı için genelde tercih edilmiyor yada tercih edilse bile sıkıntı yaratabilecek duruma kadar götürebiliyor kimi kadınlar için durum böyle.

Saçları uzatmanın bir diğer yolu ise dökülmeleri önlemekten geçiyor. Güçsüz saçların daha çabuk döküleceğini unutmamak gerek. Bu nedenle yalnızca maske yapmakta yetmeyebiliyor. Psikolojik yönden de stres vs. gibi durumlar da saçın dökülmesinde büyük rol oynuyor. Sıkıntılı bir yaşamı olan insanların deri rengi ve saçların güçlülüğü de bunlara bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor. Ayrıca mevsim değişikliği ve alerjiler de az da olsa dökülmelere etki edebiliyor. Bu gibi durumları engellemek için yakında “bakım” köşemizi açıyoruz.

Hangi besinler saçlarınıza iyi gelir

sağlıklı saçlar için

Saçların rengini, kokusunu, gücünü ve uzunluğunu belirleyen birçok faktörden biri de besinlerdir. Gün içerisinde ihtiyacımız olan vitamin, mineral ve kalori ihtiyacını besinlerden elde ederiz. Vücudumuzda bu gerekli besinleri ideal yerler için kullanır. Peki saçlarımızda sorun yaşıyorsak hangi besinleri tüketmeliyiz? Bu yazımızda saçlara iyi gelen besinlerden bahsedeceğiz.Ancak belirtilen vitaminlerin sadece buradaki listede değil başka birçok besinde de bulunduğunu ayrıca bir gıdanın birden çok vitamin de içerebileceğini unutmayalım.

  • Havuç gözlere faydası olduğu kadar saç rengine de etkisi vardır çünkü A vitamini içermektedir. Bu da doğal rengi etkileyen faktörlerden biridir.
  • Ceviz ile günlük E vitamini ihtiyacınızı alabilirsiniz ayrıca deriyi besleyici özelliği de olduğundan saç derisine iyi gelmektedir.
  • Portakal içerisindeki C vitamini sayesinde derinizin daha parlak ve doğal görünmesini sağlar böylelikle ten renginiz doğal görünümüne kavuştuğunda saçınızla teninizin renk uyumu problemini daha az yaşarsınız.
  • Yumurta, özellikle yumurta sarısı B6 bakımından zengindir ve bu vitamin saç dökülmesine önemli oranda etki eder.
  • Süt, saçların beyazlamaması için gereken kreatinin üretilme aşamasında biotin gerekir. Bu da süt, yumurta sarısı, karaciğer ve pirinç de bulunur.

Daha sonraları saç sağlığı adında bir bölüm açıldığında buradaki yazımızın detaylı bir sürümünü orada bulabileceksiniz. Lütfen sayfamızı takip etmeye devam edin.