Monthly Archive: Ekim 2015

Islak saçlar nasıl kurutulur?

ıslak saçlar

Saçlarınızı doğru bir şekilde kurutmak demek saçlarınızın hacimli görünmesini ve saç uçlarının kırılmamasını sağlar. Eğer doğru kurutma yöntemlerini uygulamaz iseniz saçlarınız kabarabilir ve elektriklenebilir. Günümüzde en çok istenmeyen görüntülerin başında kabarmış ve yıpranmış saçlar gelmektedir. Özellikle havlu ile yapılan kurutma işlemlerinde saçları ovalamak, saçların ve havlunun birbirine sürtünerek daha fazla elektriklenmesini ve doğal olarak daha fazla kabarmasını sağlayacaktır. Bu gibi durumlardan kurtulmanın en kolay yolu havlu ile elinizi saçın yalnızca ıslak kısımlarına bastırmak ve akan suyu havluya almaktır. Daha sonra tarak ile uzun uzun taramalar yaparak saçlarınızdaki fazla ıslaklığı atabilirsiniz. Bu şekilde yapılan kurutuma yöntemleri elektriklenmelerin önüne geçecektir.

Diğer taraftan fırça da zaman zaman saçları kabartabilmektedir. Bu nedenle ıslak saçlara fırça uygulama konusunda hassas davranmanızı öneririz. Bir diğer yöntem de kurutma makinası kullanımıdır. Saç diplerine fazla tutulan kurutma yada fön makinaları saç diplerinizin nem dengesini bozacağından, kepeklenme de yapabilmektedir.

John Frieda Go Blonder saç kremi kullanımı

Renk açıcı olarak piyasada satılan birçok farklı ürün bulunmakta. Bunların bir kısmı şampuan bir kısmı sprey bir kısmı da saç kremi olarak gelmekte. Bu yazımızda John Frieda Go Blonder ürünüyle ilgili bilgi vereceğim, özellikle saç kremiyle ilgili. Renk açıcı olarak açık sarı, sarı ve kahverengi tonlarını daha da açan, katmanlar ekleyen ve saç diplerinin rengini açıklaştıran etkiye sahip olmakla birlikte etkisini görebilmek için en az birkaç defa kullanmanız tavsiye ediliyor. Özellikle sarı saçlı kişilerde güneşe çıkınca elde edilen parlaklığı saçlarınıza ışıltılı bir şekilde kazandırabileceği söylenmekte. İnternetten araştırdığımız kadarıyla gayet iyi sonuçlar alanlar bulunmakta.

Ürünün içerisinde ısıyla birlikte parlaklaşan moleküller bulunmakta. Saçınıza krem uygulayıp duruladıktan sonra fön ile birlikte ısı verdiğinizde ürünü uyguladığınıza yerlerin rengi açılmakta ve gayet güzel sonuçlar elde edilebilmektedir. Yukarıdaki videoya baktığınızda, altyazı olmamasıyla birlikte gayet anlaşılır bir durum var. Orada sprey kullanılmış ancak saç kreminin de çok farklı bir kullanım şekli yok. Dikkat ederseniz ürünü uyguladıktan sonra ısı vermek işlemi yapılmakta.

Saçı boyamadan önce neler yapmalı?

saç boyamak

Saçlarınızı boyamaya karar verdiniz. Peki öncesinde hangi işlemleri yapmalısınız ki doğru ve güzel sonuçlar alabilesiniz. Öncelikle seçtiğiniz boyanın, şimdiki saç renginizine etkilerini araştırdınız mı? Bu soru çok önemli çünkü etkilerini bilmediğiniz boya rengi istemediğiniz sonuçlar ortaya çıkarabilir. Fazla koyu yada fazla açık renkler ortaya çıkarsa uyumsuz bir görüntü haline gelebilir. Bir diğer konu ise süredir. Genelde sorular boyayı ne kadar süre bekletmeliyim şeklinde gelir. Ortalama süre 40 dakikadır. Ayrıca boya hazırlandıktan sonra uygulamak için fazla bekletilmemelidir çünkü içerisindeki bazı maddeler kimyasal olduğu için uçucu özelliğe sahiptir.

Boyama yapmadan önce saçınızın sağlıklı ve iyi durumda olduğuna dikkat etmelisiniz. Saçlardaki kırıklar boyanın tam geçmesine engel olmakla birlikte birbirine girmiş saç telleri de taramakta zorluk çıkaracağı için kozmetik ürünlerinin dağılmasını engelleyebilir.

Hacimli saçlara sahip olmak için neler yapılmalıdır?

Herkes saçlarının şekilli, parlak ve hacimli görünmesini ister. Bunun için kullanacağınız gelişmiş formüllü ürünlerin yanında evde kendi yapabileceğiniz basit yöntemlerde mevcuttur. İşte size sıraladığımız birkaç ipucu.

hacimli saçlar

Yıkama : Asıl nokta yıkamadan oluşmaktadır. Yıkama sırasında şampuan saçlarınızı matlaştırır. Saçları temizlediği için yağ ve nemi saçlardan alır. Bu nedenle saçın parlak görünmesi için uçlarına saç kremi sürebilirsiniz. Yıkama sırasında saçlarınızı fazla yıpratmamaya özen gösterin. Çok sık durulamaktan kaçının ki başta da belirttiğimiz gibi saçtaki nemin ve yağın akmasına neden olacağı için parlaklığı azaltacaktır.

Kurutma : Saçlarınızı nasıl kurutttuğunuz saçların görünümü için en önemli etkendir. Havlu ile kurutma yapınız ve ovalamayınız. Aksi halde kırıklar ve elektriklenmeler oluşabilir. Tarakla tarayarak kabarıkları ve fazla ürünleri saçınızdan atabilirsiniz.

Şekil verme : Bu işlemler sırasında çeşitli ürünler kullanabilirsiniz özellikle spreyler tercih edilebilir. Saç kremlerini ise diplere uygulamamaya dikkat ediniz. Fön şekil vermek için sık kullanılan bir yöntemdir ancak fazlası saçı kurutup yıpratmaktadır. Dikkatli olmak gerekir.

Renk açıcı kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

saç renk açıcı

Bu yazımızda önceki yazıların aksine renk açıcı tavsiyesi yerine, renk açıcıyı kullanmadan önce neler yapmanız gerektiğinden bahsedeceğiz. Öncelikle internette çeşitli markaların birçok renk açıcı ürünleri var ve bunlar açık sarı veya koyu sarı gibi saçların rengini açmak için kullanılıyor. Bu yüzden ürünü alırken sizin saçınızın rengine uygun olup olmadığını araştırmanızda fayda var. Bunların dışında renk açıcılar genelde sprey şeklinde satılıyordu. Geçtiğimiz yıllara kadar da hep bu şekilde satıldı, isterseniz sprey kullanabilirsiniz ancak spreyleri kullananların genel yorumlarına bakılacak olursa sprey ürünlerin kokularının sevilmediği anlaşılıyor. Bu nedenle son zamanlarda çıkan daha hoş kokuya sahip krem şeklinde satılan renk açıcı tüpleri deneyebilirsiniz.

Renk açıcıların bir diğer özelliği ise saç renginizi değiştirmemesidir. Bu yüzden olsa gerek etki gösterebilmesi için en az iki üç kullanımdan sonra farkı anlayabilmektesiniz.