Monthly Archive: Ekim 2016

Saçların elektriklenmesi nasıl düzeltilir

saçların elektriklenmesi

Hiç istemediğimiz bir durum olan saçlarımızın elektriklenmesi, saçların kabarık, kötü ve bakımsız görünmesine neden olmaktadır. Böyle durumlarda hemen çareyi saçları yatıştırıcı kremlarde veya şekil verici jöle gibi saça zarar verebilen ürünlerde aramaktayız. Halbuki böyle durumları kolayca üstesinden gelebileceğimiz birkaç küçük yöntemimiz mevcut ve isteyen herkes evde pratik bir şekilde uygulayarak çözüm üreterek hiç zorlanmadan saç elektriklenmesinin üzerinden kolaylıkla gelebilecektir.

Duştan sonra, öncelikle dikkat etmeniz gereken bir durumdur. Saçınızı taramazsanız fazla suyu saçlar buharlaştırma yoluyla saçlarınızdan atacaktır bu da elektriklenmeye giden birinci yoldur. Böyle durumlar olmaması için saçınızı havlu ile ileri geri veya daireler çizerek kurulamak yerine, belirli bölgelere havlu ile elinizle bastırarak suyunu alabilirsiniz.

Sürekli yıkamak, saça zarar verebileceği gibi elektriklenmeyi de artıracaktır, saçlarınızı sık sık ve sürekli yıkamak yerine belirli aralıklar ile yıkamak elektriklenmeyi azaltacaktır. Özellikle yıkadıktan sonra besleyici veya nemlendirici kremler kullanmakta saçın kabarmasını engelleyeceği gibi, nem dengesini koruduğundan istenmeyen görüntüler oluşmasını engelleyecektir.

Kozmetik ürünler, bir süre fayda sağlasa da çok sık ve fazla kullanıldığında artık saçın yorulması önlenemez. Bu nedenle bazen saçı dinlendirmekte gerekecektir.

Sürekli fön çektirmek saça zarar verir mi?

Sürekli olarak fön çektiriyorsanız saçlarınız yıpranabilir. Evet saçlara şekil vermeden olmuyor, doğru! Ancak saçların sağlığını da düşünmeden geçemezsiniz. Özellikle haftada 1 kereden fazla çekilen fön saçları yıpratabilir ve canlılığını azaltabilir, dahası ilerleyen zamanlarda saçın kolay şekil alması gittikçe zorlaşabilir. Eğer sürekli fön çektiren biriyseniz genelde tavsiye edilen sıcaklığın düşürülmesidir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken şey sıcaklığın kafa derisini etkilememesidir. Kafa derisi etkilenmediği sürece fönün saçlara çok fazla zarar verebileceğini söylemek doğru olmaz.

fön çektirmek zararlı mı

Saça gelecek bir diğer zarar ise saçların kırılmasıdır. Bu durumda güzel görünmek için çektirdiğiniz fön, saçlarınızın kötü görünmesine neden olabilir. Ayrıca fön, mat görünüme de sebep olabilmektedir. Kısaca bahsetmek gerekirse mat görünüm ve saçların uçlarının kırılması, yıpranmaya işarettir. Bunlar geçici yıpranma belirtileridir. Yani saç diplerine ve kafa derisine zarar gelmediği sürece fönün kalıcı bir hasar vermesi söz konusu değildir. Konuyla ilgili doktor önerileri sayfasındaki bu açıklamayı da okuyabilirsiniz. Saç bakımı ile ilgili yazılarımız gelmeye devam edecektir.